Chambers Global 2022: Congratulations to Our Ranked Firms

Rankings include:

Asia Pacific

  • Australia: Thynne + Macartney – Band 2, Shipping and lawyers Mark Boge, Matthew Hockaday and Michael Fisher
  • China-Hong Kong: Boase Cohen & Collins – Band 3, Family/Matrimonial (International Firms) and lawyer Usha Casewell
  • China-Shanghai: R&P China Lawyers – Band 2, Corporate/Commercial: Shanghai (PRC Firms)
  • Philippines: ZGLaw – Band 3, Tax and lawyer Lily Gruba
  • Taiwan: Formosan Brothers – Band 3, Intellectual Property and lawyer Yvonne Y F Lin
  • VietnamLNT & Partners – Band 3, Banking & Finance; Band 2, Corporate /M&A and lawyers Nguyen Ha Quyen Hoang and Net Le; Band 4, Projects, Infrastructure & Energy

EMEA

  • BulgariaKalaidjiev & Georgiev – Dispute Resolution, Angel Kalaidjiev named as Senior Statespeople
  • CyprusGeorgiades & Pelides – Band 2, General Business Law and lawyer Marcos Georgiades
  • UKEdwin Coe LLP – Band 2, Insurance: Mainly Policyholders and lawyers Roger Franklin, Nicola Maher and Michael Whitton
  • GermanyMelchers – Global Market Leaders Gaming: Band 1, Gaming and Gambling and lawyer Jörg Hofmann; Band 3, Gaming and Gambling and lawyer Matthias Spitz
  • GreeceYour Legal Partners – Band 4, Banking and Finance and lawyer Katerina Christodoulou; Band 4, Corporate/Commercial
  • IsraelLipa Meir & Co – Band 4, Competition/Antitrust and lawyer Yariv Ilan; Band 4, Dispute Resolution and lawyer Alon Pomeranc; Band 3, Labor and Employment and lawyer Shabi Michaeli; Band 1, Restructuring/Insolvency and lawyer Zuriel Lavie, and lawyer Lipa Meir noted as Senior Statespeople; Band 3, Banking and Finance
  • MaltaWH Partners – Band 2, General Business Law; Global Market Leaders – Gaming and Gambling and lawyers James Scicluna, Band 2 and Olga Finkel, Band 1; Band 3, Corporate/Commercial and lawyers James Scicluna and Olga Finkel

Americas

  • Bolivia: PPO Abogados – Band 2, Corporate/Commercial and lawyer Carlos Pinto, Delma Paz named Associate to Watch, Lindsay Sykes named Foreign expert for USA, Marcial Fernández Galindo named Up and Coming; Band 2, Dispute Resolution; Band 3, Energy & Natural Resources and lawyer Carlos Pinto, Mattias Garron named Associate to Watch
  • BrazilCascione Pulino Boulos Advogados – Band 3, Banking & Finance and lawyers Fábio de Souza Aranha Cascione and Marcelo Padua Lima (Regulatory); Band 2, Corporate/M&A: Highly Regarded and lawyers Eduardo Alfred Taleb Boulos and Milana Antoniolli Martins; Band 5, Tax: Litigation
  • Canada/Toronto+OntarioTorkin Manes LLP – Band 4, Information Technology and lawyer Lisa R. Lifshitz
  • ChileArteaga | Gorziglia – Band 4, Corporate/M&A and lawyer Arnaldo Gorziglia; Band 2, Energy & Natural Resources and lawyers Ignacio Arteaga, and Luciano Cruz; and in Tax, Andrés Ossandón named an Associate to Watch
  • ColombiaCuberos Cortés Gutiérrez – Band 4, Corporate/M&A and lawyer Julia Velásquez named Up and Coming
  • Peru: Santiváñez Abogados – Corporate/M&A and lawyer Guido Maeda named Associate to Watch
  • Ecuador: Robalino – Band 2, Banking & Finance and lawyer Jesús Beltrán named Foreign expert for USA; Band 2, Corporate/Commercial and lawyers Javier Robalino-Orellana named Eminent Practitioner and Martín Pallares named Up and Coming, Foreign expert for Spain; Band 2, Dispute Resolution and lawyers Javier Robalino-Orellana, and María Teresa Borja named Star Associate
  • Paraguay: Altra Legal – Band 4, Corporate/Commercial and lawyer José Antonio Moreno Rodríguez
  • Peru: Santiváñez Abogados – Corporate/Commercial and lawyer Guido Maeda named Associate to Watch
  • USA-Colorado: Moye White LLP – Band 4, Real Estate-Colorado; Band 3, Cannabis Law-USA/Nationwide and lawyers Dean Richardson and Eric Liebman; Lawyer Patricia Rogers, Band 2, Banking & Finance; Lawyer Carrie Rodgers, Band 3, Construction; and Lawyer J. David Arkell, Band 1, Construction
  • USA-Illinois: Much – Band 2, Construction and lawyers Josh Leavitt and Scott R Fradin; Band 5, Corporate/M&A & Private Equity and lawyer Mitchell Roth; Band 5, Litigation: General Commercial and lawyer Steven Blonder
  • USA-Michigan: Varnum – Band 3, Banking & Finance and lawyer Michael Romaya named Up and Coming; Band 4, Corporate/M&A and lawyer Peter Roth; Band 3, Employee Benefits & Executive Compensation and lawyer Jeffrey A. DeVree; Band 2, Labor & Employment and lawyers David E Khorey, Elizabeth Skaggs, Lawrence Murphy, and Richard A Hooker named Senior Statespeople; Band 3, Real Estate and lawyer Nyal Deems named Senior Statespeople
  • USA-New York: Phillips Nizer LLP – Lawyer Michael W. Gilligan, Band 4, Private Wealth Law
  • USA-North Carolina: Smith, Anderson, Blount, Dorsett, Mitchell & Jernigan, LLP – Band 3, Global Market Leaders: Agribusiness
  • USA-Ohio/Texas: Vorys, Sater, Seymour and Pease LLP – Band 1, (Ohio) Antitrust and lawyer James Wilson; Band 1, (Ohio) Banking & Finance and lawyer Hani R Kallas; Band 2, (Ohio) Banking & Finance and lawyer Melvin Bedree; Band 3, (Ohio) Banking & Finance and lawyer Martin S Gates, Travis J Wahl, plus Megan Hoelle and Nancy Nicole Workman named Up and Coming; Band 2, (Ohio) Bankruptcy/Restructuring and lawyers Drew Parobek and Jeffrey A Marks; Band 3, (Ohio) Employee Benefits & Executive Compensation and lawyers Anthony C Ciriaco and Christine M Poth; Band 3, (Ohio) Healthcare and lawyers Jolie Havens, Lisa Reisz and Suzanne Scrutton; Band 1, (Ohio) Immigration and lawyers David Cook and Sachiyo Peterson; Band 4, (Ohio) Intellectual Property and lawyer Mark Watkins; Band 2, (Ohio) Labor & Employment and lawyer Mark Knueve; Band 4, (Ohio) and lawyer Andrew Smith; Band 2, (Ohio) Litigation: General Commercial with lawyer Anthony O’Malley; Band 4 (Ohio) Litigation: General Commercial with lawyer William Porter II; Band 1 (Ohio) Natural Resources & Environment and lawyer Kristin Watt; Band 2 (Ohio) Natural Resources & Environment and lawyers Gregory Russell and Mark Norman; Band 3, (Ohio) Real Estate and lawyer J Theodore (Ted) Smith; Band 4, (Ohio) Real Estate and lawyer Charles Bissinger; Band 1, (Ohio) Real Estate: Zoning/Land Use and lawyer Jill Tangeman; Band 1 (Ohio) Tax and lawyer Dan Jaffe; Band 2, (Ohio: South & Central) Corporate/M&A and lawyer Adam Brandt; Band 3, (Ohio: South & Central) Corporate/M&A and lawyer Roger Lautzenhiser; Band 4, (USA – Nationwide) Retail; Band 4, (Texas) Intellectual Property and lawyer Carey Jordan
  • USA-Pennsylvania: Obermayer Rebmann Maxwell & Hippel LLP – Band 2, Private Wealth Law and lawyer Paul Heintz
  • USA-Utah: Fabian VanCott – Band 1, Employee Benefits & Executive Compensation and lawyer Scott Petersen; Band 3, Natural Resources & Environment and lawyer H Michael Keller and Rosemary J Beless
  • USA-Washington: Summit Law Group – Band 3, Labor & Employment and lawyers Shannon Phillips, Sofia Mabee and Otto G Klein III, named Senior Statespeople; Band 3, Litigation: General Commercial and lawyers Alex Baehr, Philip McCune, Jeffrey Feldman (Alaska) and Mark Worthington (Washington)

Share

Recent Posts

Twitter

Categories